Elegancja  zaprasza na zakupy kurtek, futer, obuwia, galanteri, w swoich sklepach  
Rodzaje skór
Pielęgnacja skóry
Pomiar sylwetki
Katalog
Home » PoradySKÓRA
jest materiałem wyjątkowym ze względu na swoją niepowtarzalność i unikalne cechy użytkowe. Każdy, kto decyduje się na skórę, akceptuje tym samym jej charakter, różnice w fakturze i odcieniach. Takie i podobne znaki nie są wadą, a jedynie gwarancją autentyczności naturalnego pochodzenia. Rys lica skóry jest unikalną kompozycją włókien, co nadaje jej zawsze unikalny wygląd. Do skórzanej odzieży czy butów nie trzeba nikogo przekonywać.

Istnieje spore zamieszanie na temat podstawowych informacji niezbędnych do identyfikacji, sprzedaży i użytkowania skór. To co mamy nadzieję zrobić to pomóc w wyjaśnieniu najważniejszych kwestii, które są istotne zarówno dla sprzedawców wyrobów ze skóry jak i ich użytkowników. Znajomość rodzaju posiadanej skóry gwarantuje optymalny dobór najbardziej odpowiednich preparatów do jej pielęgnacji i ogranicza możliwość ich błędnego stosowania.

Klasyfikacja stosowana przez nas jest bardzo prosta i przejrzysta. Dzięki wielu producentom na świecie jest ona coraz częściej używana w instrukcjach użytkowania wyrobów skórzanych. Podzielona jest na trzy podstawowe kategorie:

ANILINY, SKÓRY CIEPŁE, NIEZABEZPIECZONE

Ten rodzaj skór jest barwiony transparentnym barwnikiem - aniliną lub substancjami o takiej samej charakterystyce, ale mniej agresywnymi. Transparentność takich barwników (ich działanie można porównać do bejc do drewna, które uwidaczniają słoje) oznacza, że jesteśmy w stanie dostrzec naturalny rys skóry i wszystkie na niej ślady (np. blizny, ukąszenia, żyły) - to tak jakby patrzeć przez kolorowy obiektyw. Barwnik w naturalny sposób odkłada się w porach skóry tworząc unikalną kompozycję jaśniejszych i ciemniejszych miejsc (niektóre skóry naśladują efekt takiego "cieniowania" dzięki specjalnej technice malowania). Skóry anilinowe albo nie mają wcale lub tylko nieznaczną powłokę ochronną.

Sposoby identyfikacji skór anilinowych:

Do celów właściwej pielęgnacji musimy wiedzieć czy powierzchnia skóry jest delikatnie przeszlifowana (czy ma teksturę aksamitu) czy nie. Jest to moment w którym jest najwięcej problemów z odróżnieniem skór anilinowych od nubucku. Istnieje kilka sposobów na właściwe ich rozróżnienie:
Delikatnie zadrap paznokciem powierzchnię i sprawdź czy pozostał jaśniejszy ślad. Jeśli zadrapanie ma jaśniejszy kolor - jest to anilina. Jednak nie jest to jedyny test, ponieważ nubuck zachowuje się podobnie. Zmocz palec i delikatnie potrzyj skórę. Sprawdź czy ciemnieje. Powinna ściemnieć w tym miejscu, a następnie wyschnąć bez śladu

PIGMENTOWANE, MALOWANE, SEMIANILINY, WYKOŃCZONE, ZABEZPIECZONE

Tego typu skóry łączą w sobie najlepsze cechy produktu naturalnego, jednocześnie wykorzystując technologię garbarską do uzyskania produktu, który jest jednolity w wyglądzie i kolorze (dzięki zastosowaniu pigmentów, które są nakładane na powierzchnię lica). Dzięki temu ich wykończenie jest bardziej odporne na trudy codziennego użytkowania. Warstwa pigmentów i wykończenia wpływa jednak na miękkość skóry i jej delikatny dotyk. Im więcej zastosowanych preparatów, tym mniej delikatne staje się lico skóry w dotyku.

To co determinuje ilość pigmentów i innych warstw wykończenia to:

  • Kolor skóry (jasne kolory wymagają większej ilości pigmentu by pokryć lico)

  • Selekcja gatunkowa (im gorszy gatunek i więcej błędów, tym mocniejsza korekta mechaniczna-szlifowanie lica jest potrzebna)

  • Pożądany poziom zabezpieczenia i odporności (np. skóry samochodowe wymagają największej)

  • SKÓRY PIGMENTOWANE SĄ NAJBARDZIEJ POWSZECHNE I NAJBARDZIEJ PRAKTYCZNE DLA UŻYTKOWNIKÓW

Sposoby identyfikacji skór pigmentowanych:

Delikatnie zadrap paznokciem powierzchnię i sprawdź czy pozostał jaśniejszy ślad. Jeśli zadrapanie nie jest jaśniejsze (kolor jest taki sam), to skóra jest pigmentowana. Powierzchnia skóry jest zwykle półmatowa lub błyszcząca

NUBUCK i ZAMSZ

Są to w zasadzie skóry takie jak aniliny, których powierzchnia została dodatkowo delikatnie przeszlifowana, dzięki czemu uzyskuje się efekt aksamitu. Można to porównać do delikatnego meszku w dotyku. Wiele osób myli nubuck i zamsz. Zamsz to spód skóry (mizdra), natomiast nubuck jest rodzajem wykończenia lica. Zamsz jest niewiele mniej delikatny w dotyku, a jego powierzchnia przypomina także meszek, jednak o zdecydowanie dłuższym włosiu. Oba rodzaje wykończenia powodują, iż skóra jest bardziej podatna na wchłanianie płynów niż w przypadku skór o gładkim licu. Zdarza się, że powierzchnia nubucku jest dodatkowo pokryta woskiem, co utrudnia jej rozpoznanie.

Sposoby identyfikacji:

Powierzchnia skóry powinna mieć teksturę aksamitu. Przesuń ręką po powierzchni w różnych kierunkach, jeśli pozostają smugi podobne do tych które pozostawia odkurzacz na dywanie, to jest to nubuck. Zmocz palec i delikatnie potrzyj skórę. Sprawdź czy ciemnieje. Powinna ściemnieć w tym miejscu, a następnie wyschnąć delikatnie ciemniejsza. W przypadku powierzchni woskowanych, potrzyj kawałek skóry kilka razy gąbką. Skóry typu nubuck mogą odzwierciedlać naturalny rys skóry lub mieć różnorakie dodatkowe wytłoczenia i kolory. Z tego powodu są bardzo popularne w świecie mody
Promocje
Oferta
Nowości
Samsonite LacisteAmerican Tourister Valentini Sammies Pierre Cardin Andrea Panda Puccini Daag Cardinal Camel Active Wojewodzic
 
HOME